V některých zemích, které patří k Evropské unii, začal experiment pod pracovním názvem Schengen-bis. Spočívá v tom, že ve městech rozdělených státní hranicí dojde ke změně státní příslušnosti obou částí.

To platí pro města jako Komárno – Komárom, České Velenice – Gmünd, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely, Valga – Valka, ale i Cieszyn – Český Těšín. Potvrdil to vedoucí úředník EU Manfred von Wicht, který zároveň vysvětlil, že „realizace projektu je dána neustálým zájmem Evropské unie o rovnost a prosazování tolerantních postojů občanů Unie, ale také rozhodný odpor vůči rostoucím xenofobním a fašistickým tendencím“.

V praxi Schengen-bis znamená, že v případě Cieszyna – Českého Těšína bude Český Těšín pod správou Polska a naopak Cieszyn pod správou České republiky. Očekává se, že tento krok povede k definitivnímu překonání překážek, škodlivých stereotypů a přeshraničních sporů.


Zatím nevíme, v jakém jazyce budeme vydávat Zwrot, ale jsme přesvědčeni, že máme do činění s další směrnicí EU, na kterou dlouho čekala celá Evropa.

Schengen-bis vstoupil v platnost dnes o půlnoci a nařízení UE bude platit do další půlnoci.

Na Mostě přátelství provoz je i nadále jednosměrný s tím, že tentokrát z České republiky do Polska.

Do projektu se již zapojily některé hospody.

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test