CIESZYN Těšínské magnólie uchvátily Mariusze Makowskeho natolik, že se rozhodl vytvořit jejich stezku. Říkával také, že nejkrásnější magnólie kvetou právě v Těšíně.  

Obyvatele Těšína a  turisté měli každoročně možnost projít se Magnóliovou stezkou samostatně a s průvodcem vydaným Muzeem Těšínského Slezska  anebo přímo s autorem stezky. Letos Makowski, který přednedávnem zemřel, bohužel již průvodcem nebude. Ale procházky pořádané budou.

Ta první je v plánu 14. dubna v 15 hod. Začne tradičně na placu Kościelnym vedle pomníku Trzanowského, a povede ulicemi Sienkiewicze, Raszki, 3 Maja, náměstím Svobody a ulici Limanowskiego až do Parku míru. Průvodcem bude tajemník města  Stanisław Kawecki. Irena French z Muzea pak bude vyprávět o majitelích rodinných domů, kteří ve svých zahradách magnólie zasadili.

Nutno dodat, že Muzeum Těšínského Slezska a Měto Cieszyn se rozhodli uctít památku tvůrců Magnóliové stezky – Danutu Pawłowicz a Mariusze Makowskieho. Na jejich počest budou v Parku míru posazené dva keře magnólie.  

Stezka rozkvetlých magnólií je označena bílými tabulkami, s deseti po sobě jdoucími čísly a je dlouhá 1,2 km. Polohu lze zkontrolovat na mapě na www.muzeumcieszyn.pl a v brožuře, která je dostupná v pokladně muzea.

 

S procházkou není nutno otálet, protože magnólie kvetou velmi krátce. Stezku můžeme projít sami, stojí však zato vydat se na organizovanou procházku, během které se od průvodce dozvíme i mnoho zajímavých informací spjatých s dějinami Těšína a jeho obyvateli.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test