Tradice sportovních her pořádaných pro Poláky žijící mimo zemi se datuje od 30. let minulého století. Přesněji řečeno od roku 1934, kdy se sportovní hry konaly ve Varšavě, na Stadionu Polské armády. V roce 1969 se pak v Katovicích konalo první polské olympijské shromáždění.

Tradice pokračuje dodnes. Letošní Světové sportovní hry Polonie se budou konat v Gdyni od 7. července do 3. srpna. Jedná se o 19. ročník akce, která je zaměřená nejen na sportovní klání, ale i sportovního ducha a setkání Poláků žijících v zahraničí, výměna zkušeností, kontakt s mateřským jazykem a možnost návštěvy zemi svých předků.

Pořadatelem sportovních her pro Poláky žijící v zahraničí je sdružení Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polský olympijský výbor a město Gdyně. Hrám bude předcházet jubilejní, 25. Světové olympijské setkání jehož pořadatelem je Polským olympijským výborem. Partnerem her je Senát Polské republiky a Ministerstvo sportu a turistiky.

Sportovci se mohou na hry registrovat od tohoto pátku 12. dubna. Slavnostní zahájení her bude vysílat TVP Polonia.

(indi)

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test