ČESKÝ TĚŠÍN / Do 25. dubna, od úterý do pátku, od 8.00 do 15. hod. v sídle Kongresu Poláků v ČR je k vidění výstava Lublinská unie a její význam (Unia Lubelska i jej znaczenie).

Výstavu připravil Marian Steffek z Dokumentačního střediska Kongresu Poláků. Lublinská unie byla podepsaná v 1569 roce, tedy před 450 lety a jednalo se o státoprávní akt, který vedl k sjednocení Polské koruny a Litevského velkoknížectví. Polská vláda rok 2019 vyhlásila jako rok Lublinské unie, tak i proto výstava, která přibližuje informace týkající se událostí, které byly důležité i pro další dějiny Polska.   

V roce 1569 vznikla Republika obou národů, která měla nejen společného vládce (Zikmunda II. Augusta), ale také sněm, měnu, zahraniční a obrannou politiku. Obě země si však ponechaly určitou autonomii a vlastní úřady, soudy a vojsko.

Na výstavě jsou k vidění reprodukce dokumentů z tohoto období včetně tehdy podepsané smlouvy, mapa tehdejší republiky, podoba krále Zikmunda II při příležitosti 300. výročí Unie a samozřejmě podrobný historický popis událostí.

Dozvíme se, které historické události předcházely Lublinské unii, poznáme historický kontext tohoto období. Autor výstavy, Marian Steffek, rovněž upozorňuje na skutečnost, že Lublinská unie, potažmo Republika obou národů fungovala několik staletí před vznikem Evropské unie.

(indi)

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test