„Tvůj tisíc se stane třemi tisící! Je to jedinečná příležitost!“ vyzýval Mariusz Wałach k podpoře financování renovace Domu PZKO v Bystřici během setkání, které se konalo 10. března v Luteránském centru v Bystřici. Setkání se nekonalo v bystřickém Domě PZKO, protože sídlo Místní skupiny PZKO právě prochází druhou etapou rekonstrukce.   

– Společně můžeme tvořit dějiny! – přesvědčoval Wałach a představil novou formu sponzorství převzatou ze Spojených států. – Poprvé se v České republice objevil sponzor, který nabídl, že jakákoliv fyzicky zaplacená částka pro renovaci bude doplněna dvojnásobnou platbou. Pokud někdo dá sto korun, sponzor dá dvě stě. Pokud někdo zaplatí tisíc – tři tisíce se objeví na účtu renovace – vysvětlil fungování jednoho z nejmodernějších amerických nástrojů podporujících sociální iniciativy.

Dosavadní, první etapa rekonstrukce, byla provedená o 300 tisíc levněji, než bylo stanoveno v rozpočtu. Náklady na celou rekonstrukci, tedy první a druhou etapu, přesahují 7 milionů korun.

„První etapa, tedy asi tři miliony, je za námi. Zaplatili jsme ji především sponzorskými dary (1,3 mln korun), dotaci ze Senátu Polské republiky ve výši 1,1 mln korun a vlastními zdroji.  Na pokrytí nákladů druhé etapy rekonstrukce jsme podali do Varšavy žádostí o dotace s tím, že záruka, zda něco dostaneme žádná není. Pokud ano, budeme mít finance na pokrytí zhruba poloviny výdajů. Teď musíme sehnat chybějící peníze,“ vysvětlil účel sbírky  Wałach.

Po rekonstrukci by měl  Dům PZKO sloužit všem obyvatelům Bystřice. „Chceme, aby naše sídlo bylo víceúčelovým místem žijícím sedm dnů v týdnu. Cílem rekonstrukce je Dům PZKO přizpůsobit reálným potřebám. Přízemí budovy a kuchyně je po rekonstrukci. Teď je třeba zrekonstruovat první patro, vchod, bránu a zejména sociální zázemí. Naši předci tento dům postavili, naším úkolem je jeho rekonstrukce – shrnul důvod stavebních prací předseda Kongresu Poláků.

Sbírka na financování druhé etapy rekonstrukce bude probíhat třemi způsoby: příspěvek je možné vhodit anonymně do pokladničky, za pomocí soupisu darů anebo zaplacením příspěvku na transparentní účet.

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test