PRSTNÁ / Prstná je součástí Petrovic u Karviné. V 18. století obec zakoupil Vojtěch Gussnar z Komorné od hraběte Jana Larische. Byl rytířem, členem staré slezské rodiny. Na kopci s výhledem na pruské Slezsko a blízký Fryštát postavil dvoukřídlý dvoupatrový palác v empírovém stylu obklopený parkem v anglickém stylu.

V roce 1879 prodali Gusnarové Prstnou Larischům. Zámek se stal sídlem Jiřího a Marie Louise Larisch-Mönichové, kteří jej rozšířili. Jak píše Mariusz Makowski v knize „Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku“: „Maria Louiza, baronka von Wallersee byla favoritkou císařovny Elisabeth – Sissi. Přivedla Marii na vídeňský dvůr a brzy ji provdala za hraběte Georga Larische von Mönich, synovce hraběte Jana Larische, majitele majetku v Karviné. Nevěsta a ženich si vybrali pro své sídlo, jak to Maria popsala „Staromódní, ale pěkný a útulný zámeček v Prstné, který připomíná ráj a šperkovnici.“

Larischové žili v Prstné jen čtyři roky. Marie Luisa udržovala kontakty s bratrancem, dědicem trůnu Arcivévodou Rudolfem. Teprve v lednu 1889, po tajemné sebevraždě arcivévody a jeho milenky v Mayerlingu, vyšlo najevo, že podíl na tom měl i hraběnka. Byla vyhnána z vídeňského dvoru, v roce 1896 se rozvedla s Georgem a odjela do Bavorska. V roce 1893 se dostal palác v Prstné do rukou Larischů z blízké Karviné.

Během parcelace panství v roce 1927, palác s přilehlým parkem koupila Slezskotěšínská sokolská župa.  Po rekonstrukci objektu v prvním patře byla otevřena česká škola. Během druhé světové války byl palác skladiště munice a sloužil jako tábor pro internované Poláky ze Slezska.

Hotel a restaurace v paláci otevřelo družstvo „Jednota – Jedność“ Český Těšín již v roce 1985. V roce 1999 byla budova vrácena potomkům někdejších majitelů. Stále funguje jako hotel a restaurace a v blízkosti se nachází lázeňské centrum.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test