REGION / Kostel se nachází v Dolních Marklovicích, v obci Petrovice u Karviné. Hned za ním vede státní hranice, která v roce 1920 rozdělila vesnici, nechala kostel a hostinec na československé straně a školu na polské straně. Dnes ji můžete znovu překračovat, zde pouze pěšky nebo na kole.

Dřevěný, krytý šindelem kostel Nanebevzetí Nanebevzetí Panny Marie v Dolních Marklovicích je filiálním kostelem farnosti sv. Martina v Petrovicích. Byl postaven v roce 1739.

Na tomto místě již dříve byl chrám, samozřejmě také dřevěný. Během reformace ho převzali evangelíci a v roce 1654 se vrátil katolíkům. V té době byl zasvěcen sv. Mikuláši a byl součástí farnosti v Zebřidovicích.

Budova, kterou nyní můžeme obdivovat, je stará 280 let a je pravděpodobně nejzachovalejším dřevěným kostelem v této části Slezska. Postaven byl v roce 1739, renovovaný v letech 1912-1913. V roce 1927 Maule z Fryštátu vytvořil nástěnné malby. Původní, jedinečná polychromie s květinovými motivy z 18. století, ukazující Boží Oko, vázy s květinami a plameny – symbol apokalypsy, byl objeven během důkladné renovace ve 20. století.

Jedná se o jednolodní kostel z modřínového dřeva. Orientovaný. Chrám je obklopen charakteristickými sobotami – zastřešenými místy podél zdí budovy, ve kterých našli v dávných dobách útočiště ti, kteří šli na mši ze vzdálených míst a proto museli vyrazit už v sobotu. V kostele se nachází obraz Matky Boží z roku 1860, malovaný polským malířem, publicistou a hercem Edwardem Świerkiewiczem.

Ke kostelu se dostanete pěšky a autem ze strany Petrovic, kdežto z polské strany z Horních Marklovic se můžete sem dostat pouze pěšky nebo na kole.

(indi)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


Gorol

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test