KARPENTNÁ / V neděli odpoledne, 17. března, se v Místní skupině PZKO Karpentna konaly oslavy Mezinárodního dne žen. Všechny dámy dostaly květinu a také kávu, čaj, zákusek i víno.  Obsloužili je samozřejmě pánové.

Ale i když rozhovory u kávy a zákusku je pěkný způsob, jak strávit čas, nebylo to jediné, co toho dne bylo pro hosty připraveno. Mohli si také poslechnout přednášku o včelařství. O včelách a včelích produktech a jejich léčivých vlastnostech přednášel Stanisław Zielina z Třince, který vede v Domě dětí a mládeže klub včelařů.

A tak se posluchači mimo jiné dozvěděli, že med je jedině energií, takže včely, aby žíly, musí mít med a pyl, že pyl léčí prostatu a reguluje krevní tlak, a med zase hojí rány. „Když vás bodne včela, včelí žihadlo nevytahujte pinzetou, ale jej vyškrábněte. Protože pokud žihadlo stisknete, vstříknete do kůže veškerý jed,“ doporučoval Zielina. I když přiznal, že včelí jed může mít i léčivé účinky. Vyprávěl, jak jeden pán, který používal berle, požádal, aby mu přiložili včely na dvě místa, a pak druhý den už chodil bez berlí. Propolis je zase skvělý lék na popáleniny.

Po přednášce byl čas na rozhovory, nejen o včelách.

(indi)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


Gorol

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test