Termín podání přihlášek do středních škol uplynul 1. března. Polské gymnázium Slowackeho a Obchodní akademie v Českém Těšíně přihlášky od žáků, kteří chtějí studovat v polštině, už mají spočítané.

Do Polského gymnázia Slowackeho se hlásí 83 žáků,  do polsko-české třídy Obchodní akademie 63 žáků.

Součet přihlášek se však nerovná počtu absolventů základních škol s polským jazykem vyučovacím, kteří chtějí dál studovat v polštině. Většina z nich se totiž hlásí na obě školy a po složených přijímacích zkouškách si vybírá jednu z nich.

Přijímací zkoušky se budou konat 12. a 15. dubna. Na budoucí středoškoláky čekají státní zkoušky z matematiky a českého jazyka, přičemž zkouška z matematiky bude přeložená do polštiny. Dále žáci z polských škol musí ještě složit zkoušku z polského jazyka, kterou připravilo Pedagogické centrum pro polské národnostní školství.

V polském gymnáziu je 90 míst ve třech třídách. Jelikož přihlášek je 86, znamená to, že budou přijati všichni, kdo v přijímacích zkouškách uspějí. Česko-polská třída Obchodní akademie, do které dorazilo 63 přihlášek, má 15 míst pro polskojazyčné žáky.  

Výsledky přijímacích zkoušek budou zveřejněné kolem 2. května. Žáci, kteří se hlásili souběžně do dvou škol, mají pak 10 dnů na výběr jedné z nich.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test