Málokdy vidíte tři planety, které se nacházejí blízko sebe na obloze. Od začátku února se na ranní obloze Saturn připojil k Venuši a Jupiterovi.

Tyto planety můžeme snadno vidět, protože kromě Měsíci jsou nejsvětlejšími objekty na noční obloze. Alespoň Venuše a Jupiter. Saturn je o něco slabší, ale je stále světlejší než hvězdy v této části oblohy.

V pondělí ráno dojde ke konjunkci dvou planet: Venuše a Saturna. Při tomto blízkém setkání dvou planet na obloze bude Venuše v úhlovém rozmezí pouhých 1,1 stupně nad Saturnem. Jupiter bude svítit doprava a výše. Vpravo, mírně níže než je Jupiter, bude svítit načervenalou barvou nejsvětlejší hvězda souhvězdí Štíra Antares.

Výše uvedená ilustrace nám ukazuje vzájemnou polohu všech tří planet kolem 6 v pondělí ráno. Při čisté obloze budou vidět na jihovýchodním obzoru, dokud nezmizí v záři vycházejícího slunce. Slunce vychází tento den v 6:50.

Z planet můžete ještě v první polovině noci stále vidět vysoko nad jihozápadním obzorem červenavý Mars.

Roman Strzondała

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test