HNOJNÍK / V Domě PZKO v Hnojníku minulý týden pobývaly dívky z polského skautského svazu z Tych, Bytomě a města Wodzisław Śląski.

Přiznávají, že je náš region překvapil. – Věděli jsme, že jedeme do České republiky. Nečekali jsme žádné polské cedule nebo lidi na ulici, kteří mluví polsky. Ačkoli ne všichni na ulici nám rozuměli, bylo možné se s nimi domluvit – řekli nám skauti, které jsme potkali u polské školy při polním průzkumu, který se konal první den prázdnin.

Jeho cílem bylo poznat okolí, promluvit si s lidmi. Dívky se naučily české básně, dozvěděly se nové informace o Hnojníků, kolik lidí v něm žije, jak vypadá jeho erb, kdo vlastnil zámek, kdo je farářem apod. – Na takových výletech jako je zimní tábor se vždy snažíme poznat okolí a dozvědět se o něm pár novinek – vysvětluje skautka Zofia Michlowiczová.

Na konci návštěvy slezských skautů v Hnojníku jsme ji požádali, aby shrnula pobyt v našem regionu.

– V Hnojníku jsme strávili pět dní. Bylo to pěkných pět dní. Náš tábor bylo jako skautský výlet, plný her, putování, hraní a zpěv. Pobyt mimo Polsko byl pro nás zajímavou zkušeností, počínaje jiným jazykem (naštěstí se ukázalo, že se nám podařilo domluvit i v polštině) a jinou měnou, a na setkání s Poláky, kteří zde žijí konče. Navštívili jsme polskou školu, měli jsme příležitost setkat se s žáky a mluvit s nimi. Ředitel nám vyprávěl o historii tohoto místa, pak nám ukázal školu. Porovnali jsme ji s těmi, do kterých chodíme. Bylo to pěkné setkání, protože kromě toho, že jsme byli velmi srdečně přijati, jsme si mohli se žáky zazpívat a hrát si s nimi, dozvědět se trochu o tom, jak žijí a současně jim o sobě něco říct – shrnuje skautka.

Skauti obdivovali naše žáky, kteří se učí polštinu, češtinu, angličtinu a ještě jeden dodatečný jazyk jazyk. – Mluvili jsme také o rozdílech v polských a českých vzdělávacích systémech. Samotná budova vypadá zcela jinak. Mají malé třídy a málo žáků ve třídách, kvůli specifičnosti školy, nicméně u nás to vypadá úplně jinak, je tam spousta místa a spousta dětí. Ředitel nám také dovolil vejít do ředitelny, což byla pro dívky nová zkušenost, protože tyto dveře jsou pro ně obvykle uzavřeny. Školní budova se nám líbila. Na chodbě visela spousta výtvarných prací, projektů, plakátů, informací apod. Samozřejmě, u nás jsou také, ale tam vytvářejí přátelskou atmosféru. Dívky také věnovaly pozornost výtahu – dodala skautka.

Prázdniny skautů u nás probíhaly na téma „Letopisy Narnie“, takže hodně aktivit se týkalo tohoto tématu. – Během jedné hry jsme hledali staré proroctví, zatímco jindy jsme špehovali armádu bílé čarodějnice. Také jsme dělali cukrovinky a naučili jsme se tančit. Samozřejmě nechyběly skautské aktivity, jako je hra týkající se první pomoci nebo večer věnovaný zakladateli skautingu Robertu Badenovi Powellovi. Zakončili jsme zimní tábor táborákem, který se konal na školním hřišti. Náš pobyt v České republice byl pro nás výzvou, ale také velkou zábavou a zkouškou našich dovedností. Byl to úspěšný zimní tábor – uzavřela Zofia Michałowicz.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test