ČESKÝ TĚŠÍN / – My, zahradníci, bychom byli velice rádi, kdyby lidé smýšleli v zelené barvě – zavtipkoval na začátku své přednášky Rudolf Klus. Pojmenována byla O parcích a zahradách v zimě, a zaměřena byla zejména na stromy ve veřejném prostoru.

Studenti Mezigenerační regionální univerzity Polského kulturně-osvětového svazu se setkali ve čtvrtek 7. února v sále českotěšínského Polského gymnázia Slowackeho. Za pořadatele posluchače přivítala Ewa Sikora, která zároveň nastínila téma další, březnové přednášky. Ta bude věnována stoletému výročí od narození básníka Henryka Jasiczka, přednášejícím bude Jana Raclavská.

Rudolf Klus se hned na začátku zeptal posluchačů, jakým způsobem se dívají na strom, jak vnímají jeho funkce. Odpovědí bylo mnoho. Přednášející následně prezentoval několik úhlu pohledů na les a park. – Pro lesníky nejkrásnější les je ten, ve kterém jsou samé vysoké rovné stromy zakončené nahoře zelenou „čepicí“. Naopak v parku zeleň by měla být různorodá, tak, aby vítr mohl svobodně foukat po celém parku a sbírat tak všechny pyly a nečistoty.

Co je třeba udělat, abychom byli obklopení pouze krásnými stromy? – Je třeba mít k ním úctu – konstatoval, a zároveň dodal: – Důležité rovněž je, jakým způsobe probíhá výsadba a výběr druhu. Na fotografiích pak ukázal příklady chyb v této oblasti, a to nejenom z našeho regionu, ale i ze světa.

CR

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test