ČESKÝ TĚŠÍN / Ve středu 13. února byla v českotěšínském Klubu PZKO  uvedená pátá část Leksykonu Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej. Publikace se ukázala opět pod redakcí profesorů z Opolské univerzity –  Zenona Jasińskeho a Bogdana Cimały.

Uvedení publikace uspořádal Polský kulturně-osvětový svaz spolu s Kongresem Poláků. Program zahájilo promítání oceněného v Polsku filmu Stara fotografia novinářky  Otylie Toboła a kameramana Jiřího Brzóski.

Uvedení publikace se zúčastnili oba její redaktoři. Zenon Jasiński zavzpomínal na začátky svého výzkumu na Zaolší, na svoje první pracovní cesty a lidi, kteří ho podporovali. Výsledky jeho výzkumu se poprvé ukázaly tiskem v roce 1990, kdy byl vydán Mały leksykon nadolziański.

Pátý svazek Lexikonu je věnován zejména lékařskému prostředí, představuje polské režiséry na Slovensku, ukazuje i náboženský život a je zároveň pokračováním dosavadních čtyř svazků. Byl vydán v nákladu pouhých 200 výtisků, přičemž polovina je věnovaná pro polské školy a organizace na Těšínském Slezsku.  

Druhý z redaktorů – Bogdan Cimała popsal obsah cd, které bylo součástí vydání – je na něm 2 354 stran, které se doposud ukázaly tiskem. Nejvíce je informací týkajících se konkrétních lidí, zhruba 700 upřesnil.  

 

Doposud nad lexikonem pracovalo 105 autorů, přičemž 27 již zemřelo. Všichni autoři pracovali zdarma, což Jasiński zdůraznil.  

 

CR

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test