KARVINÁ / Mnoho věcí může překvapit Evropana v Jižní Korei, ale tato exotická země se nezdá být tak vzdálená. Do Devonu se dostanete z Varšavy za devět a půl hodiny.

Vyprávěl o tom v úterý 26. února v Regionální knihovně Zygmunt Rakowski během setkání ze série Cesty snů, které připravilo Středisko polské literatury.

Zygmunt Rakowski, cestovatel, pořadatel výletů Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Českém Těšíně-Centrum, ale také iniciátor a jeden z autorů materiálu „Vize 2035. Strategie pro rozvoj polské komunity na Zaolší“, nebyl v karvinské knihovně poprvé. Je skvělým vyprávěčem a rád sdílí s posluchači zážitky ze svých cest. Zajímavé, bohaté na informace z oblasti geografie, historie, ale také sociologie nebo kultury, vtipné příběhy jsou ilustrovány jeho vlastními fotografiemi pořízenými během cesty.

Přednášející jel do Jižní Koree služebně. Doprovázela ho manželka Małgorzata Rakowska, která je členkou Kongresu Poláků a předsedkyní MS PZKO Český Těšín-Centrum, kde před rokem poprvé proběhla přednáška „Snímky z Koree“. „Projeli jsme touto zemí ze severu na jih, jistě jsme nenavštívili všechna zajímavá místa, ale máme průřez toho, jak vypadá Jižní Korea,“ řekl přednášející na začátku.

Připomněl důležité skutečnosti z historie tohoto regionu. „Po korejské válce, která si vyžádala 3 miliony obětí a zničila celou zemi, byla jednou z nejchudších zemí světa. Dnes je to jedna z pěti nejvíce technologicky vyspělých zemí světa,“ zdůraznil, a poznamenal, že někdy diktátor může být dobrá věc, když je osvícený a zavádí nejlepší možné ekonomické reformy, jako tomu bylo v případě Jižní Koree. „Je to, jako bychom se od roku 1989 stali druhým Švýcarskem,“ žertoval.

Mluvil o Soulu, hlavním městě, ve kterém žije téměř polovina obyvatel země. O moderních budovách a památkách, o podzemní části města, která také slouží jako úkryt. Mluvil o věcech, které mohou překvapit turisty, kteří nemohou číst korejské nápisy. Podobnost s evropskou krajinou našel ve vzhledu vesnic, nad kterými byly vidět církevní věže, což bylo velkým překvapením, protože jen 30 procent obyvatelstva jsou křesťané.

Ukázal snahu o zachování tradice, která byla patrná při nošení lidových krojů, péči o skanzeny. Poskytl spoustu informací o životě obyvatel, popsal události, které překvapily turisty, jako například otevřený obchod, jehož prodejci šli na večeři, protože v Jižní Korei se nekrade. „Bylo to skvělé dobrodružství. Je to krásná, zajímavá země, moderní, vysoce rozvinutá, se silnými kořeny v dávných tradicích,“ shrnul Zygmunt Rakowski.

Rozsáhlá reportáž bude v dubnovém „Zwrotu“.

CR

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test