KARVINÁ / Tato divadelní hra může udělat kariéru na scénách nejen v našem regionu. Skutečnost, že dobyla své místní publikum v Karviné, nic neznamená, koneckonců, vždy tleskáme svým známým hercům. Je v ní však i potenciál pro získání srdcí ostatních diváků.

Musical „Popelka? Sorry jako!” je dílem Bogdany Najder, kterou široká veřejnost sborových zpěváků zná jako skvělou moderátorku, zralým absolventům polských základních škol je známá jako editor „Ogniwa“ a autorka mnoha dalších iniciativ. Nyní se ukázala jako talentovaný autor scénáře. Napsaného v polštině, veršem a s písničkami.  Sama představení režírovala a hrála jednu z hlavních rolí.

Představení zahrálo v neděli 27. ledna divadlo Teatr Bez Kurtyny v Polském domě PZKO, působící v Místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné-Fryštátu. Příběh jeho vzniku vyprávěla iniciátorka založení souboru, manažerka a v představení vypravěč Janina Fierla, bývalá ředitelka místní polské základní školy. Divadlo debutovalo v prosinci 2015, kdy na Štědrý večer v MS PZKO zahrál „Červenou Karkulku! podle textu Jana Brzechwy. A u této klasiky zůstal.

Rozšířená skupina bývalých absolventů karvinské školy se začala setkávat v létě. „Během teplých večerů v zahradě přicházely nové nápady,“ řekla Janina Fierla. „Ale „Popelka“ pro dospělé jako pohádka? To nám moc nešlo dohromady. Rozhodli jsme se tuto „Popelku“ modernizovat. Byl to skutečný brainstorming. Všechno to pečlivě zapisovala Bogdana Najder, která na každou další zkoušku přicházela už s hotovým scénářem. Všem naším absurdním myšlenkám dávala nějaký smysl, směr, formu. Napsala texty písniček, našla melodie.“.

Ukázalo se, že scénář se líbil všem, i když neměl mnoho společného s tradiční „Popelkou“. „A to všechno, abychom se dnes mohli setkat, aby tu bylo zábavně, protože se všichni rádi smějeme.  Člověk je šťastný, když se směje nebo alespoň se usmívá, což i vám přejeme, „řekla Janina Fierla.

Během příštích dvou hodin, s přestávkou, diváci brečeli smíchy a současně obdivovali nejen talenty Bogdany Najder, ale i herecké schopnosti ostatních účinkujících.  Herci se odvážně pohybovali mezi dekoracemi s malovaným pozadím, velmi přesnými rekvizitami a nápaditými kostýmy. Scénografii vymyslela Eva Dudzik.

Představení „Popelka? Sorry jako!” bylo velmi aktuální, obsahovalo témata morální, politické, zdravotní a estetické povahy, řešilo místní problémy, ale v širším kontextu. Také formálně bylo doladěné v nejmenších detailech, včetně populárního dnes, a přinášejícího velké peníze produkt placementu.  Citáty jiných známých literárních děl ve scénáři a vtipné texty na hudbu známých hitů byly další příležitostí pro ovace.

CR

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test