ALBRECHTICE / Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích pochází z roku 1766, a dnes je kulturní památkou. Postavený je celý ze dřeva, střecha je krytá šindelem. Věž je zakončená barokní kopulí, také ze dřeva. Přestože kostel stojí „na Dolech“, je příkladem beskydské architektury.

V místě, kde dnes kostel stojí, stál dříve kostel jiný. Podle Wikipedie farnost a obec byly poprvé zmíněné ve spisu pencí Mikołaja Wolffa v roce 1447, mezi dalšími farnostmi děkanátu v Cieszyně, a to pod jménem Albrothsdorff .

V době reformace kostel přešel k rukám evangelíků, po protireformaci byl vrácen katolíkům, farnost však již nebyla obnovená, v polovině 19. století Albrechtice patřily k farnosti v Karviné.
V letech 1935-1938 byl v Albrechticích postaven nový, zděný kostel. Od té doby se bohoslužby ve starém dřevěném kostele konají nepravidelně.
Samozřejmě i u tohoto, jak u skoro každého kostela, se nachází hřbitov. Nápisy na náhrobcích potvrzují polský charakter dřívějších Albrechtic. Pomník obětem obou světových válek má dvojjazyčný nápis.

K albrechtickému dřevěnému kostelu sv. Petra a Pavla vede cesta od ulice Hlavní, ze které na úrovní autobusové zastávky Albrechtice, střed zabočíme na ulici Školní. Nejdříve projdeme vedle polské základní školy (na pravé straně), pak přejdeme přes řeku Stonávku, a na levé straně uvidíme dřevěný kostel a hřbitov. Když se stejné autobusové zastávky půjdeme napravo, skoro hned u cesty stojí nový kostel sv. Petra a Pavla s oltářem z roku 1947, a s 60ti metrovou věží.
(indi)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test