ČESKÝ TĚŠÍN / Kalendarz Śląski 2019, publikace, kterou již více než 60 let vydává Polský kulturně-osvětový svaz, vyjde tento pátek. Několik dní dříve, konkrétně v pátek 7. prosince, se konal vernisáž výstavy fotografií, které v publikaci najdeme. V kavárně a čítárně Avion cyklus fotografii pojmenovaný Umělci Zaolší představil autor snímků Marian Siedlaczek.


– Bylo to na mně, koho vyfotím. Záměrem bylo vybrat umělce, kteří jsou představiteli různých umění. Pravdou však je, že jsem od začátku nebral v potaz herce – vysvětlil výběr umělců Siedlaczek. V publikaci tak najdeme zpěváky, hudebníky, grafiky a básníky.

V publikaci kromě fotografického cyklu najdeme i anketu. – Byl to nápad Mariana Siedlaczka, a jsem velmi ráda, že s ním přišel. Díky tomu v kalendáři najdete několik hodně zajímavých definicí umění a kýče – vysvětlila redaktorka publikace Izabela Kraus-Żur. Zároveň dodala, že i když ústředním tématem publikace je umění, nejsou mu věnované všechny články. – Chtěli jsme dosáhnout toho, aby každý čtenář si v publikaci našel něco zajímavého pro čtení. Proto nechybí například povídky psané nářečím, články o PZKO či humor, i kreslený – vylíčila obsah publikace její redaktorka.

Výstava fotografií Umělci Zaolší je k vidění v českotěšínskm Avionu do 30. ledna. Publikace bude představená v pátek, 14. prosince v 17 hod. v Książnicy Cieszyńske na akci věnované regionálním kalendářům, kterých bude představeno devět.

(red)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test