TĚŠÍN / Vítězové 15. ročníku soutěže „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy“ vystupovali ve středu odpoledne 12. prosince ve velkém hledišti Těšínského kulturního střediska Dom Narodowy.

Před publikem vystoupili recitátoři, kteří vyhráli první místa nebo získali ostatní ceny a zvláštní ceny. Byli vybráni porotou ve složení Jadwiga Wronicz (předseda), Jadwiga Palowska, Adam Cekiera, Leszek Richter a Łucja Dusek-Francuz, která také provázela soutěží během dvou dnů (20. a 21. listopadu). Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo více než dvě stě recitátorů z mateřských, základních a středních škol z rekordního počtu 49 školských zařízení. Podle názvu soutěže – ze škol na obou stranách Olzy.

Byla hodnocena autenticita nářečí, kognitivní hodnota textu, volba textu podle okolností a věku přednášejících, kroj a rekvizity a obecný umělecký výraz.

Cílem soutěže pořádané Hlavním výborem Polského kulturně-osvětového svazu v ČR ve spolupráci s hornoslezskou pobočkou Stowarzyszenia „Wspólnota Polska“ a několik let také společně s Těšínským kulturním střediskem „Dom Narodowy“ je zachránit před zapomněním charakteristická nářečí mnoha generací Poláků na Těšínsku na obou stranách Olzy. Porota vysoce oceňovala autorské texty nebo texty, které napsali členové rodiny recitátorů: babičky, tety, matky.

Jak uvedla porota, výběr vítězů nebyl snadný úkol. V některých věkových kategoriích byly uděleny místa ex aequo, některá místa nebyla vůbec udělena. Výsledky jsou k dispozici zde.

Leszek Richter – hlavní organizátor soutěže oznámil, že vítěze uslyšíte na největších událostech v regionu, mj na festivalu „Gorolski Święto“ vystoupí před několika tisíci diváků.
(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test