ČESKÝ TĚŠÍN / Přednášku Mezigenerační regionální univerzity minulý čtvrtek v aule Polského gymnázia v Českém Těšíně vedl Piotr Spyra. Hovořil o současném slezském hnutí.

Přednášející, který absolvoval Fakultu dějin na Slezské univerzitě v Katovicích, se o tuto problematiku už roky zajímal. Je také předsedou Občanského hnutí „Polské Slezsko“. Během čtvrteční přednášky se zaměřil na současné slezské hnutí.

„V Polsku, především na území historického Horního Slezska, je zde několik desítek uskupení slezského hnutí. Odlišují se z hlediska programu, vycházejí ze tří základů. Prvním základem je, že všechny tyto skupiny věří, že Slezané mají ethnos jiný než ostatní Poláci. A tady někteří říkají, že jde o etnickou skupinu, jiní tvrdí, že se jedná o národnost. Toto je první programová podstata. Druhá, která z té první nějakým způsobem vychází, si myslí, že slezské nářečí je samostatným jazykem. A třetí programová podstata, která je také velmi důležitou taktickou otázkou, všechny tyto skupiny představují historický revizionismus, což znamená, že ignorují, zkreslují nebo vyvrací polskou identitu Slezska z kolektivní paměti. Říká se, že Slezsko bylo multikulturní, ale v této vizi multikulturalismu pro slezakovce existují Němci, Rakušané, Židé, Češi, ale pro Poláky, pro polskou tradici není ve slezské identitě místo.

Po přednášce byl čas na otázky publika. Diváci se zajímali mimo jiné jak tato hnutí vypadají v jiných částech Polska, například v Kašubsku. „V současné době kromě Horního Slezska se problém vyskytuje i v Pomořském vojvodství a týká se některých aktivistů kašubského hnutí,“ vysvětlil to Spyra.

indi

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


Gorol

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA O ME SLEZSKO
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test