TĚŠÍN / Právě dnes vás v 17.00 Książnica Cieszyńska zve na poslední setkání v tomto roce z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. Tentokrát bude věnován Kornelovi Michejdovi, narozenému v roce 1887 v Bystřici – doktorovi a rektorovi Lékařské akademie.


Během prezentace Halina Morawiec představí část bohatého odkazu profesora, který Książnica Cieszyńska získala od jeho syna Andrzeje Michejdy – počínaje certifikátem o očkování malého Kornela proti neštovicím z roku 1891, přes četnou korespondenci, vědecké úspěchy, až po vzpomínky napsané ke konci života.

Dozvíme se mimo jiné, za jakých okolností Kornel Michejda a jeho žena zachránili Těšínsko před epidemií neštovic, o obrovském úspěchu, který se konal na klinice profesorů ve Vilniusu, díky kterému pacient znovu získal svůj hlas, a o kterém psal tehdejší tisk. Z bohatého dědictví se rýsuje postava nejen světově proslulého chirurga a vědce, ale také skromného, empatického a poctivého člověka.

Michejda po celý svůj život, i když opustil svou rodnou těšínskou zemi poměrně rychle, žil jejími problémy a nakonec ho na Těšínsku pochovali. Svoje vzpomínky zakončil slovy: „Neboť z tvrdé země pocházím, tvrdými rukami polských lidí obdělávané. A v této slezské zemi, se šumem Olzy, chci být pohřben. “

Na fotografii Kornel Michejda během operace (vpravo s brýlemi) v roce 1919.

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


Gorol

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test