STONAVA / V důsledku včerejšího výbuchu metanu v dolu ČSM ve Stonavě zemřelo třináct horníků, deset je zraněných. Většina z nich jsou Poláci. Kancelář prezidenta Polské republiky v souvislosti se smrtí 12 polských horníků vyhlásila v celém Polsku na neděli den státního smutku.


K výbuchu metanu došlo ve čtvrtek v 17,16 hod. V té době pracovalo v hloubce 800 metrů 23 horníků. „Koncentrace metanu, který explodoval v dole ČSM ve Stonavě a zabil 13 horníků, musela být minimálně 4,5 krát vyšší než povolují předpisy,“ řekl ČTK mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Na místě tragédie byl přítomen také polský předseda vlády Mateusz Morawiecki, který rovněž navštívil zraněné horníky. „Situace v dole v Karviné v České republice je stále dramatická. Polské služby zůstávají na místě a jsou připraveny pomoci ve všech činnostech českým záchranářům. Rodiny horníků a zranění horníci se mohou spolehnout na veškerou pomoc ze strany státu,“ informoval na Twitteru.

Podle informací médií v nemocnicích v České republice jsou teď tři horníci. Stav jednoho z nich je kritický. Dva horníci jsou v Klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie v Ostravě. Zraněného, který je stále v ohrožení života, transportoval do nemocnice vrtulník. Má hluboké popáleniny na víc jak 50 procentech povrchu těla. Druhý zraněný horník je ve stabilním stavu. Třetí je na chirurgickém oddělení v nemocnici v Karviné. Po provedení dalších vyšetření bude nejspíš propuštěn z nemocnice.

V 8.25 z důvodu těžkých podmínek převažujících v místě výbuchu (požár, špatná viditelnost a hrozba následných výbuchů) byla záchranná operace dočasně přerušena. Účastnily se jí týmy záchranářů z České republiky a Polska. V 10.30 mluvčí OKD oznámil, že zatím nelze vyprostit ostatky horníků na povrch. Pravděpodobně se to stane až po Novém roce.

Situaci monitoruje na místě konzul Polské republiky v Ostravě Janusz Bilski, který je také v kontaktu s rodinami obětí. Český premiér Andrej Babiš, který byl také na místě tragédie, vyjádřil svou soustrast rodinám obětí. Poslanci zahájili jednání Sněmovny minutou ticha na památku obětí katastrofy.
(red)

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Gorolski Święto
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test