TĚŠÍN / V pátek 30. listopadu v 17.00 hod. Těšínská książnica v Těšíně v rámci předposledního setkání v letošním roce ze série „Cymelia i osobliwości“ Vás zve na prezentaci Krzysztofa Kleczka „Velké a malé. Telegramy z období plebiscitu na Těšínském Slezsku“.

Krzysztof Kleczek představí stovku telegramů z doby přípravy plánovaného plebiscitu na Těšínském Slezsku, konkrétně od ledna do března 1920. Završením této sbírky bude přístrojový deník Státního telegrafu v Těšíně za březen roku 1920.

Předkládané telegramy jsou většinou spojeny s činností Hlavního výboru pro plebiscit v Těšíně, který byl vytvořen na žádost Ryszarda Kunického v září 1918 a odhaluje zákulisí příprav plánovaného plebiscitu, zdůrazňují hlavně společenské a ekonomické pozadí plebiscitu.

Telegramy, které se nacházejí v archivním souboru Tek Regera, jsou cenným zdrojem historických poznatků nejen v rozměru složité politické a sociální historie Těšínského Slezska v letech 1918-1920, ale také souborem informací o vývoji telekomunikací a dopadu tehdejších forem komunikace s telegrafem v čele.

Datum prezentace se sešlo s likvidací telegramové služby provozované státním poštovním provozovatelem (počátkem října 2018). Takže epocha telegrafu v Polsku se nakonec stala minulostí. Neměli bychom však zapomenout na roli telegrafu v důležitých historických okamžicích.

red

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test