REGION / Naše města a obce opět obdrží vánoční háv dříve, aby maximalizovaly radostné období před Vánocemi. Inaugurace jarmarků a rozsvícení zdobených vánočních stromků se často konají před začátkem adventu.

Tak bylo letos v Bohumíně, kde se tradiční jarmark s jesličkami, poštovní schránka pro Ježíška a v neposlední řadě i stánky s řemeslnými výrobky objevily už v sobotu 24. listopadu. V neděli se na Masarykově náměstí rozsvítily dva smrky a zábavu završil ohňostroj.

Příští pátek 30. listopadu se bude rozsvícení vánočního stromku konat například v Hnojníku nebo v Orlové. Také na náměstí v Českém Těšíně se tento den rozsvítí vánoční strom, během Vánočního jarmarku s bohatým programem. Jarmark se uskuteční také ve dnech 7., 14. a 21. prosince. Za Olzou se na náměstí v Těšínu rozsvítí vánoční stromek ve čtvrtek 6. prosince jako součást přeshraničního projektu „Kaj indzi inakszy, u nas po naszymu. Lidová kultura Těšínského Slezska „.

V sobotu 1. prosince se bude v Mostech u Jablunkova konat zabijačka s kulturním programem a čekáním na Mikuláše, který po rozsvícení vánočního stromku bude rozdávat dárky. Ve stejný den rozsvítí vánoční stromek ve Vánočním městečku v Havířově, které bude otevřeno od 30. listopadu do 23. prosince. Rozsvícení vánočního stromu 1. prosince v Jablunkově bude doprovázeno bohatým kulturním programem, který bude zahájen v 16 hod. vystoupením sborů Wiolinki a Crescendo z polské školy v Bystřici.

V neděli 2. prosince během rozsvícení vánočního stromku v Horní Suché se představí i kulturní skupiny Místního skupiny Polského kulturně-osvětového svazu: smíšený sbor „Sucha“ a vokální skupina Chórek. V Komorní Lhotce vystoupí děti z polské školy v Hnojníku. Ve stejný den bude rozsvícen strom také v Petrovicích u Karviné.

V Třinci, v první adventní neděli, bude během Mikulášského jarmarku rozsvícen vánoční stromek, slavnostního aktu se budou účastnit představitelé radnice a zástupci církví. Po skončení Jarmarku se 10.-22. prosince budou konat Třinecké adventní podvečery, během kterých vystoupí také sbory Wiolinki a Crescendo z polské školy v Bystřici.

Některé obce si zvolily poněkud pozdější datum rozsvícení vánočních stromků. Ve středu 5. prosince přijde Mikuláš s pytlem plným dárků v Hrádku, kde bude rozsvícen vánoční stromek, potom bude i ohňostroj. V pátek 7. prosince Mikuláš rozsvítí vánoční strom v Bystřici. Ve stejný den navštíví Mikuláš s dárky Milíkov, kde také bude slavnostní rozsvícení vánočního stromku, navštíví také Nýdek. V Karviné je rozsvícení vánočního stromku na Masarykově náměstí naplánováno na neděli 9. prosince, ale od 2. prosince do 23. prosince bude zde Vánoční karvinský jarmark. Ve středu 19. prosince se rozsvítí vánoční stromek ve Stonavě.

red

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test