HRÁDEK / Tentokrát navrhujeme procházku do Hrádku. Jedním ze zajímavých míst, které stojí za to navštívit, je park u Obecního úřadu. K dispozici jsou cesty, rybníky, mosty, přístřešek se stolem a lavičkami nebo náměstí s funkční studnou, ze které můžete získat trochu vody. A dětské hřiště, díky kterému je toto místo zajímavým místem pro procházku s dětmi. Nejzajímavějším objektem drobné architektury, i když jeho historie začala v době, kdy se jednalo o působivou budovu, je větrný mlýn.

Odkud se vzal miniaturní větrný mlýn v parku? Proč právě tam a proč právě větrný mlýn? A zda někdo, kdo sledoval průvod na Gorolském Svátku v roce 2015, přemýšlel, proč na alegorickém vozu PZKO Hrádku byl větrný mlýn? Odpověď jsme našli v knize Jarosława jot-Drużyckého Nie tylko GOROLSKI, więcej niż ŚWIĘTO. Autor píše: Členové MS PZKO z Hrádku se rozhodli, že umístí na něj [na alegorický vůz – poznámka. INDI] větrný mlýn, k čemu je inspirovala rekonstrukce mlýna v jejich vesnici. Originál pochází z roku 1929 a je tedy docela moderní, kovový a více připomínající turbínu než klasická dřevěná křídla. Sloužil po mnoho let, ale později lidé využívali stále víc a více kupovanou mouku, a tak přestal fungovat. Ale po celkové rekonstrukci jej obec postavila na okraji nově vytvořeného parku u úřadu a pomalu se stal symbolem Hrádku. Proto vznikla myšlenka ukázat ho publiku Gorolskigo Święta. Samotná budova repliky trvala tři dny. A když konečně nastala očekávaná neděle, zapřáhli k ní dva koně, Lordo a Buntka, a vyrazili na Gorola. “

Takže už víme, že malá replika větrného mlýna je částí historie vesnice. Replika něčeho, co bylo v dávných dobách nezbytné, a dnes je zcela zbytečné a slouží pouze jako okrasný předmět. Ale ne úplně, protože má také vzdělávací hodnotu, jelikož umožňuje seznámit se při procházce po parku s minulostí. Na stěně větrného mlýna je deska s popisem jeho historie, ale popis je pouze v češtině a deska už je vybledlá.

Větrný mlýn byl rekonstruován a slavnostně otevřen v září 2014. Byl vytvořen v rámci přeshraničního projektu Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński „Cesta tradičních řemesel“ založeného na spolupráci mezi Hrádkem a Skoczowem.

Chcete-li se dostat do parku z železniční stanice Hrádek, musíte jít podchodem pod tratí. Když z něho vyjdeme, odbočíme vpravo. Na levé straně můžeme vidět budovu Obecního úřadu a mezi ní a silnicí, po níž jedeme, se nachází popisovaný park. Pokud jedete autem z Těšína, musíte pamatovat na to, že musíte sjet z hlavní silnice před obcí, podle dopravních značek. Když jedeme přes obec, nejprve vpravo uvidíme „Sluneční školu“, jak zní oficiální název místní polské vzdělávací instituce, a kousek dál na pravé straně budeme mít park. Parkoviště najdete u obecního úřadu, to znamená, že za parkem musíte odbočit vpravo, pojedete k obecnímu úřadu a už jste v parku.

(indi)

 

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test