ČESKÝ TĚŠÍN / Na setkání Mezigenerační regionální univerzity Polského kulturně-osvětového svazu, které se konalo ve čtvrtek 8. listopadu v sále českotěšínského Polského gymnázia Slowackého byla připomenuta historie polských legií. Přednášejícími byli Wojciech Grajewski a Sebastian Kukuczka. Všechny v sále přivítal Stanisław Gawlik, předseda Národopisné sekce Hlavního výboru PZKO.


Wojciech Grajewski z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie svoji přednášku pojmenoval O založení a účelu Legionu Śląskeho. Jak zdůraznil, většina legionářů pocházela z dnešní české části Těšínského Slezska. Vysvětloval, co je vedlo k tomu, že se rozhodli prolít svou krev za vlast, ve které nikdy nežili.

Druhá přednáška byla věnována životu Józefa Lebiedzika (1884-1928). Sebastian Kukuczka, absolvent Fakulty dějepisu Jagellonské univerzity v Krakově pojmenoval Lebiedzika zapomenutým hrdinou.– Celý svůj život věnoval Polsku jako učitel, básník, novinář a voják, a i zde, na Těšínském Slezsku se o něm zapomnělo.

Lebiedzik se narodil 24. února 1884 roku v Petrovicích, zemřel tragicky 22. ledna 1928 v Cieszyně na Bobrku. Byl prvním velitelem Slezské legie.
CR

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test