ČESKÝ TĚŠÍN / V pátek 16. listopadu ve čtvrtém patře Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně v pracovně výtvarné výchovy, který je mimochodem kolébkou „kresowych“ bojů, dvacet dva recitátorů ze sedmi vzdělávacích institucí se utkalo v bojí s polským slovem ve třech věkových kategoriích. Samozřejmě je zde řeč o 24. ročníku Recitační soutěže pro Poláky v ČR „KRESY 2018“.

Na začátku se krásnými slovy o soutěži Kresy podělila s účastníky konzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě Marie Kovacs, která se zúčastnila události a krásnými přáními povzbudila mladé umělce. Jak uvedl Mariusz Orzełek, porotce z Bialystoku: – Úroveň soutěže, stejně jako v předchozích letech, byla velmi dobrá. Objevilo se několik skvělých interpretací.

Mladí členové divadla SZKAPA, kteří působí pod záštitou PTA Ars Musica, si zaslouží také pochvalu za dvojitou roli – hostitelů a herců. V této druhé vytvořili divadelní etudu „Sněhulák“ na základě povídky Sławomira Mrożka. Kulturní program byl doplněn o další scénku na základě povídek autora „Atomice“. Kromě členů divadla Szkapa v ní hráli i studenti, kteří se podíleli na přeshraničním projektu „Divadelní vehikul“.

Porota, ve které usedl Mariusz Orzełek, Mariam Szyja a Maria Ciahotna vybrala vítěze každé věkové kategorie. Diváci si zvolili laureáta Ceny publika. Po několika létech jsme na jevišti opět viděli zástupce Obchodní akademie. Velkou skupinu recitátorů poslala do soutěže karvinská polská základní škola.

Velmi dobře si v soutěži vedli studenti gymnázia. V kategorii II získala první místo Agata Śmiłowska, zatímco v kategorii III obsadila první místo Julia Pieter a druhé místo Weronika Kantor. Oba budou reprezentovat Českou republiku a Zaolží už za několik týdnů v Białymstoku na prosincovém setkání vítězů. Cena diváků byla předána Janě Běčákové z Vendryně.

WK

 

 

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test