ČESKÝ TĚŠÍN / Opět se setkají divadelní soubory z Moravy a Slezska a také hosté ze sousedního Slovenska a Polska. Od 5 do 11. listopadu se totiž bude konat již 18 ročník Festivalu Divadel Moravy a Slezska.

Festival představí těšínským divákům 11 inscenací včetně tří inscenací v nastudování domácích scén. Součástí doprovodného programu festivalu bude hudební Galavečer Lucie Bergerové, bývalé přední členky Těšínského divadla, která si na jeviště pozve své muzikálové kolegy Lukáše Vlčka a Radka Novotného. 

A teď několik slov o tom, jaké inscenace zazáří na prknech, co znamenají svět. Festival zahájí Divadlo Petra Bezruče Ostrava s klasickým dramatem Aloise a Viléma Mrštíkových „Maryša“. V inscenaci „Stříhali dohola Josefa Kainara“ Divadlo loutek pozve své diváky do ostravské kavárny Savoy a doby Kainarova mládí, jeho prvních lásek a veršů. 

Z polského Plocku přijede Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego s inscenací hry Ladislava Fukse „Myši Natálie Mooshabrové“. Režie příběhu lidské bezmoci se ujal Marek Mokrowiecki. A nabídka domácích scén? Polská scéna TD nastudovala ve světové premiéře hru Macieje Wojtyszka „Fantazja polska“. Její autor se inspiroval životem klavíristy, skladatele a politika Ignace Paderewského. Česká scéna TD představí inscenaci hry Jozefa Hollého „Kubo“. Loutková scéna Bajka se bude prezentovat pohádkou plnou písní „O zbojníku Ondrášovi“. 

A kromě toho: originální scénické zpracování Erbenových balad předvede soubor Slezského divadla Opava v představení „Kytice“, Slovenské komorné divadlo Martin se do soutěže hlásí s hořkou komedií „Višňový sad“ Antona Pavloviče Čechova. „My jsme ti ostravští chachaři, nám se vše na světě podaří!“ o tom diváky bude chtít přesvědčit soubor Komorní scény Aréna inscenací „Chacharije“, režie Janusz Klimsza. Sobotní závěr festivalu bude patřit „Baladě pro banditu“ a Divadlu J. G. Tajovského ve Zvolenu. V porotě usednou Ladislav Vrchovský, Janusz Legoń, Simona Nyitrayová a Lidia Chrzanówna. Více informací, včetně detailního programu, k dostání zde.   

kd

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test