TĚŠÍN / Před sto léty se pomalu blížila ke konci cesta k získání nezávislosti. Velké oslavy tohoto výjimečného výročí začínají právě dnes a budou trvat do neděle. A právě v neděli, 21. října, v rámci uměleckého pikniku na těšínském náměstí vystoupí soubory a pěvecké sbory ze Zaolší, v 19 hodin zahraje Ampli Fire.

V pátek přesně v poledne se bude konat slavnostní položení věnců a květin na Komunálním hřbitově. Večer je naplánován Gala koncert v Divadle Mickiewicze, to znamená polská premiéra filmu „První nezávislí“ a také koncert Reprezentačního uměleckého souboru Polské armády, předání cen Města Těšína v oblasti kultury.

V sobotu v 17 hodin začíná na těšínském náměstí historické shromáždění. V programu „Prapory Nezávislostí“ vystoupí mj herci Natalia Sikora, Olga Szomańska, Olga Bończyk.

Samozřejmě, nebudou chybět ani naše soubory. V rámci nedělního uměleckého pikniku „V Těšíně na rynku“, který začíná ve 14 hodin, vystoupí soubory Dziecka ze Stonawy, ZT Trzanowice, Suszanie, Bystrzyca, ZPiT Olza, Błędowice, kapela „Bez miana“, TA Grupa a také Gimnaści. Večer (v 18 hodin) budete mít příležitost ke společnému zpívání vlasteneckých písní nejenom se sborem Gorol z Jablunkova. Na zakončení bude jeviště patřit skupině Ampli Fire.

A proč pořadatelé vybrali pro slavnost právě tento termín? „Ještě před zakončením I světové války, 19. října 1918 vznikla v Těšíně Národní rada Těšínského knížectví (Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego) – první nezávislý na státech, které si rozdělily Polsko, orgán polské vlády. 27. října 1918 se na těšínském náměstí konalo shromáždění několika tisíc Poláků, kteří se vyslovili sounáležitost k novému polskému státu,“ vysvětlují pořadatelé.

„Faktické převzetí přes Národní radu „vlády od polské vlády“ se konalo v noci z 31. října na 1. listopadu 1918, kdy v důsledku převratu polští důstojníci odzbrojili rakouské vojsko a ovládli strategické body v Těšíně a okolí,“ doplňují.

kc

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test