ČESKÝ TĚŠÍN / Básníci, prozaici a všichni příznivci dobré literatury a měsíčníku Zwrot se včera setkali v kavárně a čítárně Avion, ve které se konalo finále Literární soutěže Zwrotu. – Rozhodování nebylo vůbec jednoduché, vybírali jsme mezi patnácti básněmi a osmi povídkami – sdělila v úvodu večera šéfredaktorka Zwrotu Izabela Kraus-Żur. Spolu s ní práce hodnotili Ewa Furtek a Marek Słowiaczek.


Nejmladším účastníkem soutěže byl třináctiletý Daniel Widenka, který dostal vskutku zajímavý dárek – jeho báseň během finále přednesli dva členové poroty – Furtek a Słowiaczek, oba básníci. Úryvky z vítězných povídek a nejlepší básně pak přednesli herci Polské scény Těšínského divadla Anna Paprzyca a Bogdan Kokotek. O přestávkách komorní atmosféru dotvářela hudba v podání amary Tomoszek Trio.

V kategorii poezie třetí místo získal Aleksander Tadeusz Pordzik, druhé ex aequo Mariola Kruszewska a Marta Różańska-Bocek. První místo nebylo uděleno. Kategorii próza vyhrála Anna Kokot, druhá byla Edyta Wysocka, s třetím místem byla spokojená (znovu) Marta Różańska-Bocek, která přiznala, že v této kategorii debutovala.

Bohužel na finále někteří z oceněných se osobně nedostavili. Na vině byla vzdálenost do Českého Těšína. – Jsem opravdu ráda, že Zwrot má své čtenáře, potažmo soutěžící na Pomoří nebo Mazurech, nicméně má to jeden mínus – posílání cen poštou – konstatovala Kraus-Żur. Zároveň připomněla, že další literární soutěž bude mít slavnostnější charakter, konat se totiž bude u příležitosti oslav 70 let měsíčníku Zwrot, které jsou naplánovány na listopad 2019.

Nejlepší práce budou vydány v publikaci ještě letos.

Literární soutěž Zwrotu finančně podpořili Generální konzulát Polska v Ostravě a město Český Těšín.
kc

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test