Tento říjnový víkend je plný zajímavých akcí. Vybrali jsme pro Vás pár tipů, kam vyrazit za kulturou a zábavou.

1. Autogramiáda s Tomaszem Sekielskim
V knihovně v Cieszyně se můžete v pátek setkat s Tomaszem Sekielskim. Autogramiáda se známým novinářem, dokumentaristou a spoluautorem mnoha zajímavých televizních pořadů začne v 17 hodin.

2. 100 let polské nezávislosti
Oslavy 100 let vzniku nezávislého polského státu proběhnou v Cieszyně od 12 do 21 října. V pátek ve 12.45 hod. bude mj. zahájena výstava pojmenována Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918, ve 14 hodin v Muzeu Těšínského Slezska začne konference Polskie organizacje społeczne na Śląsku Cieszyńskim a Niepodległość.

3. Výstava Jesień pełna tradycji
V Czytelni ve Vendryni bude možné o víkendu zhlédnout výstavu připravenou Klubem žen Místní skupiny PZKO. Výstava bude otevřená v sobotu od 10 do 17 hodin, v neděli od 9 do 17 hod. Bohaté občerstvení zajištěno.

4.Výstava ovoce a zeleniny
Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Jablunkově pořádá výstavu ovoce a zeleniny. Výstavu můžete navštívit od pátku do neděle v prostorách Klubu Zahrádkář v Jablunkově. Možnost zakoupení květin, ovoce i zeleniny, k prodeji budou i domácí zákusky a teplá jídla.

5. Lidová zabíjačka
Přijďte v sobotu do Fryštátu, ochutnáte zabíjačkové speciality. Místní skupina PZKO Karviná-Fryštát zve od 17 hodin na tradiční zabíjačku. Kromě ochutnávky bude připraven i hudební program – vystoupí folklorní soubory, večer se bude konat zábava.

6. Bramboráky s přednáškou
Na tradiční podzimní akci zve v sobotu Místní skupina PZKO Český Těšín – Mosty. Od 15 hodin na zahradě Domu PZKO bude možné ochutnat bramboráky, v 16 hod. pak začne přednáška Władysława Żagana a Wojciecha Grajewského „Co każdy mosteczan herbu burgrabskiego wiedzieć powinien o swej wiosce?”.

7. Zbraně raného středověku
V sobotu v Archeoparku v Chotěbuzi proběhne workshop zaměřený na militárie raného středověku ve střední Evropě zejména s ohledem na praktické použití. K vidění bude celá řada jednotlivých typů zbraní a ochranného odění, přednáší Lukáš Horký.

8. Darkovský podzim
Místní skupina PZKO Karviná-Darkov zve na hudební neděli. V rámci 17. edice Darkovského podzimu od 15.30 hod. v sanatoriu v Karviné-Hranicích začne Podzimní Koncert. Vystoupí Pěvecký smíšený sbor Lira, hudební kvinteto a Joanna Zolich, a také mužský pěvecký sbor Hejał-Echo.

9. Cesta k nezávislé
Místní skupina PZKO Bystřice chystá v neděli oslavy 100 let nezávislostí Polska. Během besedy v Domě PZKO na programu je mj. vystoupení dětského sboru Crescendo z místní polské školy, multimediální prezentace „Bystrzyca – droga do niepodległej“ a společné zpívání vlasteneckých písní. Akce začíná v 15,30 hod. Od pátku bude je rovněž zpřístupněná výstava „Legiony polskie w Jabłonkowie i okolicy“.

10. Ukončení cyklistické sezony klubu Onraszek
Cyklistický klub PTTK Ondraszek zve všechny zájemce na společný výlet v rámci ukončení cyklistické sezony. Sraz v neděli v 9.45 na náměstí v Cieszyně. Dvacetikilometrová trasa povede do obce Hażlach, kde na cyklisty čeká přednáška hajného a taky překvapení.
(pe)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test