NEBE / Díky slavnému astronomovi Johannesovi Heveliusovi máme na nebi souhvězdí Štít Sobieského (Scutum Sobiescianum). Najdeme ho mezi souhvězdími Orla a Střelce.

Na počest polského krále Jana III Sobieského, který zvítězil pod Vídní, slavný astronom z Gdaňska Johannes Hevelius vytvořil malé souhvězdí, které nazval Štít Sobieského (Scutum Sobiescianum). Tvoří ho sedm světlých hvězd. Čtyři na okraji štítu představují čtyři syny krále. Skicu tohoto nového souhvězdí se slavnostní dedikaci astronom poslal Sobieskému v roce 1684. Později byla vydána v atlasu nebe „Firmament Sobieskiego“.

Štít Sobieského, často pouze Štít, jedno z nejnovějších a nejmenších souhvězdí, můžete večer najít na obloze. Nachází se ve velmi světlé části Mléčné dráhy, mezi souhvězdím Orla a Střelce.

Určitě stojí za zmínku to, že Johannes Hevelius (1611 – 1687) měl na Starém Městě v Gdaňsku pivovar, ve kterém připravoval skvělé pivo. A na střechách svých tři domů postavil velkou terasu, na které umístil mnoho astronomických nástrojů. Pomocí těchto nástrojů vedl systematické astronomické pozorování, a výsledky toho pozorování se pak šířily po celé Evropě. Je třeba zmínit také to, že nějakou dobu to byla prakticky jediná vážná astronomická observatoř v Evropě.

Roman Strzondała

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test