JABLUNKOV / Protože žáků Základní školy s polským jazykem vyučovacím Henryka Sienkiewicze je poměrně dost, tudíž i rodičů, slavnostní zahájení školního roku se konalo v Domě PZKO. Početnou skupinu prvňáčků tradičně přivítali nejstarší žáci školy.


„Nastal čas vrátit se do školních lavic a začít tak cestu novým školním rokem. Škola je fajn, plná nových kamarádů, nejenže se naučíte hodně zajímavých věcí, v plánu jsou také výlety a diskotéky“, zaznělo na přivítanou. Pak nastal čas na krátký program v podání žáků.
Kromě žáků první třídy přivítání se dostalo také novým žákům z šestých tříd, kteří do jablunkovské polské základní školy přišli z okolních malotřídních škol.

Na inauguraci se dostavili rovněž hosté – místostarosta Jablunkova Stanisław Jakus, který prvňáčkům donesl dárky zakoupené městem, a předseda Místní skupiny PZKO Jan Ryłko. Další dárky dostali nejmladší žáci pak ve škole. Konkrétně Balíček prvňáčka, ve kterém každý žák polské základní školy nalezl knihy a učební pomůcky. Balíčky díky finanční podpoře nadace Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” a Fondu rozvoje Zaolší (Fundusz Rozwoju Zaolzia) připravila polská Matice školská v ČR, Polské pedagogické centrum v Českém Těšíně a Sdružení polských učitelů v ČR (Towarzystwo Nauczycieli Polskich w RC).

Jablunkovské polské základní škole se vede docela dobře pokud se jedná o počet žáků. „Škola je plná, na druhém stupni, po osmi letech, opět máme dvě třídy v každém ročníku. Máme také dvě první třídy. Dohromady 300 žáků,“ sdělila naší redakci ředitelka školy Urszula Czudek.
O prázdninách byly vymalovány všechny třídy, vznikla rovněž moderní třída pro výuku jazyků. V brzké době bude nainstalován rychlejší internet. Proměnou prošla i zahrada školy.
RS

 

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test