DOLNÍ LUTYNĚ / V sobotu 8. září se uskutečnil tradiční výlet členů a sympatizantů místní skupiny PZKO Dolní Lutyně. Zúčastnilo se ho 45 osob.

Prvním cílem byla záchranná stanice volně žijicích zvířat v Bartošovicích. Stanice se zabývá záchranou zraněných nebo nemocných zvířat – jejich léčením, rehabilitací a přípravou na vypuštění do volné přírody a život na svobodě. Každoročně projde stanicí několik stovek zvířat, většinou běžných druhů ptáků.

Následně se výletníci vydali do Kunína, nevelké obce s barokním zámkem, řazeným mezi nejznamenitější šlechtická sídla na Moravě. Byl postaven hrabaty z Harrachu a navržen významným rakouským architektem Johannem Lucasem von Hildebrandtem. Fasáda se podobá paláci Mirabell v Salzburgu.

Doba největší slávy stavby připadá na přelom XVIII. a XIX. století, kdy jeho majitelkou byla hraběnka Marie Walburga Truchsess z rodu Harrach. Bohužel, hraběnku potkal strastiplný osud – zemřely jí tři děti a opustil ji manžel, který odešel s posledním čtvrtým synem. To ji však nezlomilo a v zámku otevřela, a pak i financovala, vzdělávací a výchovný ústav – jeden z nejmodernějších v soudobé Evropě.

Posledním cílem výletu bylo město Nový Jičín, ve kterém se tento den konaly Novojičínské slavnosti. Na Masarykově náměstí byl k vidění pochod v historických krojích, jízda veteránů, přítomny byly také různé atrakce pro děti a živá hudba. Někteří výletníci navštívili i Novojičínské muzeum, ve kterém se nachází také stálá a jediná svého druhu sbírka klobouků, které se zde vyrábějí již od roku 1799, a Laudonův Dům, ve kterém známý rakouský vojevůdce zemřel v roce 1790.

Výlet byl bezpochyby nádhernou lekcí přírodopisu, ekologie a dějepisu a také nezapomenutelným zážitkem.

MS

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test