CIESZYN / V pátek odpoledne, 21. září se v secesním sálu Zamku Cieszyn již po osmnácté symbolicky otevřelo víko těšínské truhly. Truhly plné pokladů, kterými jsou rozmanité kulturní událostí spojené s lokální tradicí Těšínského Slezska. Všech je možné se účastnit během celé soboty a neděle.

Takže dnes, v sobotu, se koná divadelní představení „Maryška a mašiny“ (hod. 11.00 – 11.30 Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Przykopa 20), dílna s Waldemarem Rudykiem: „Podzim: podstata kouzla a moci“ (16.00-18.00 Wzgórze Zamkowe, pod Piastovskou věží) nebo koncerty (16.00-18.00 V republice CSR – koncertní speciál u příležitosti 100. výročí založení CSR – kavárna Avion, Český Těšín; hod. 18.00 V záři harfy / My life charmed premiéra filmu o Ewie Jaślar – Zamek Cieszyn, konferenční sál, budova B).

V neděli pak Těšínská soutěž pečení závinu Kingi Iwanek-Riess a ukázka pečení s účastí rodiny Reissů (15.00-16.00), taneční vystoupení souborů Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej a Slezan i Slezanek. No a samozřejmě také nedělní Cieszyński Jarmark Rzemiosła na Wzgórzu Zamkowym (11.00-17.00).

Truhlu symbolicky otevřela ředitelka Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska, ředitelka Domu děti a mládeže Český Těšín Šárka Klimoszová a starostové obou měst: Ryszard Macura a Vít Slováček. Děkovali kulturním organizacím za zapojení se do příprav této akce. Místní pak byli zváni, aby okusili všechny nabízené kulturní poklady.

„Tradice se nesmí schovávat v truhle. Ani té nejkrásnější. Tradice musí žít v každém z nás,“ uvedla během jejího otevírání Gołębiowska. Vyjádřila také svou radost ze skutečnosti, že na zahajovací koncert museli pořadatelé přinést další lavice a židle, a i přesto se všichni zájemci do místnosti nevešli.

(indi)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test