KARVINÁ / Vernisáž výstavy pojmenované Karviná v obrazech a jiná tvorba malířky Ewy Ćmok Matykiewicz se konal v pondělí 10. září v budově Regionální knihovny Karviná v Karviné-Fryštátě. Pořadatelem výstavy, která bude zpřístupněná do 27. září, je Oddělení hudby a umění Regionální knihovny.


Ewa Ćmok Matykiewicz se narodila v Českém Těšíně, bydlí a pracuje ve Stonavě. Přestože jejím povoláním je ekonomika, před dvěma léty ukončila studium malířství a kresby v Institutu umění Slezské univerzity v Cieszyně.

Umělkyně je v současné době předsedkyní Polského sdružení umělců v České republice (Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej). Účastní se výstav v Česku, Polsku a na Slovensku. Ráda maluje portréty.

Na výstavě Karviná v obrazech a jiná tvorba představuje zejména krajiny blízké jejímu srdci. Kromě Karviné, odkud její rodina pochází, je to rovněž Stonava. Na vernisáži zazněly i básně, například Vzpomínky o staré Karviné od Gertrudy Matykiewicz, babičky malířky. Básně přednášela básnířka Ewa Furtek z Komorní Lhotky.
CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test