CHOTĚBUZ / I když v sobotu 22. září už nebylo tak vedro, jako pár dnů dříve, slunce svítilo celou dobu a tak Jubilejní zahradní slavnost Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Chotěbuzi rovněž z hlediska počasí lze považovat za úspěšnou. Neopakovala se situace jako před dvaceti léty, kdy během slavnostního otevření Domu PZKO lilo jak z konve a sboristé vystupujícího tehdy Sboru polských učitelů byli úplně mokří.

Jubilejní Zahradní slavnost byla pořádána právě u příležitosti jubilea dvaceti let Domu PZKO a také šedesátého výročí Místní skupiny PZKO. Skupina vznikla v roce 1957, kdy se osamostatnila z velké Skupiny PZKO Chotěbuz-Lhota. Její členy se stali lidé, kteří měli do Lhoty v rozlehlém Chotěbuzi daleko. Skupina se prvotně jmenovala Chotěbuz II.

První části programu jubilejních oslav byla slavnostní schůze, během které kulturní program představily děti z Chotěbuze. Na vedení místní skupiny rezignovala Ewa Farnik, nového předsedu členové nevybrali, jeho povinnosti bude v zastoupení plnit místopředseda Józef Ligocki. Nejdůležitější události z dějin Skupiny představil Tadeusz Wacławik.

Akce se zúčastnili také starosta Chotěbuze Martin Pinkas, Natalia Branny – předsedkyně Skupiny PZKO Lhota, se kterou Skupina v Chotěbuzi pořádá společné akce. Hlavní výbor PZKO reprezentovala Anna Piszkiewicz, která předala ocenění významným členům Místní skupiny. Do Zlaté knihy PZKO se vepsali Aniela Kisza, Marta Juzof, Franciszek Juzof i Władysław Niedoba.

V Domě PZKO byla připravená výstava, která dokumentovala aktivity Skupiny po dobu posledních šesti desetiletí, k dispozici byly také bohaté kroniky Skupiny. Byl také kout s domácími zavařeninami, ve kterém převažovaly jablka. V zahradě se hosté mohli seznámit s informacemi o akcích Skupiny v minulých letech. Ženy z Klubu žen připravily teplá jídla a také velký výběr domácích zákusků. Na Zahraní slavností hrál Michał Veselý, zazpíval soubor Nonet. Děti hrály na hřišti fotbal, připravený pro ně byl také skákací hrad, malování na obličej a jiné zábavy.

CR

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test