ČESKÝ TĚŠÍN / Bývalý předseda polské vlády a předseda Evropského parlamentu, a současný šéf Rady Evropského hospodářského kongresu prof. Jerzy Buzek byl včera hostem speciálního vydání talk show Zaolzie potrafi Izabeli Wałaske. Přítomnost známého politika na scéně KaSS Střelnice nebyla náhodná. Tato talk show je totiž zaměřená na prezentaci osobností, Poláků, pocházejících z našeho regionu. A Jerzy Buzek pochází ze Smilovic.

– Jsem odsud na sto procent. Celý můj rodokmen je spjat se Zaolším – zdůraznil Jerzy Buzek. Dále dodal, že další jeho malou vlastí je polské Slezsko, konkrétně Chorzów, kam se rodina přestěhovala když mu bylo deset.

Rozhovor byl veden na několik témat. Jedním z nich byla rodina, a o rodinných vztazích vyprávěli i členové Buzkovy rodiny, například jeho sestra Helena. Dalším tématem byla i vědecká kariéra bývalého polského premiéra. – Vědecká práce je fantastická – shrnul tuto stránku své kariéry Buzek, povoláním chemik, který titul profesora získal v roce 1997.
Samozřejmě se hovořilo i o politice. – Znám všechny neduhy Evropské unie. Občas se nám podaří nějaké legislativní šlápnutí vedle. Občas se je opravdu těžko na něčem domluvit. Kladů je však o mnoho více. Evropská unie má v sobě sílu – zdůraznil bývaly předseda Evropského parlamentu. Na otázku týkající se současného politického dění v Polsku odvětil krátce: Jsem v opozici.

Speciální vydání talk show Wałaske stejně jako předchozí setkání bylo rozděleno do dvou částí. Tentokrát však druhá část byla evidentně kratší od té první. – Pravdou je, že jsem dostala informaci od asistenta pana profesora, že máme ještě pět minut, protože letadlo čekat nebude. A tak jsme neměli dostatek času na všechny otázky z publika – informovala Izabela Wałaska. Na konec setkání si všichni – hosté i publikum – společně zazpívali písničku Ojcowski dom.

Součástí páteční talk show byl i umělecký program, tentokrát v podání Magdaleny Wania a Tomasze Lasoty, Beaty Kantorové, zahrála rovněž skupina Dr. Ong. Zpřístupněná byla i výstava obrazů Moniki Milerske a výstava fotografií Tomasze Krajča.

ikz

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test