ČESKÝ TĚŠÍN / Loutková Scéna Bajka Těšínského divadla v Českém Těšína zahájila sezonu oslavami svého 70. výročí. Skvělou příležitostí byl k tomu Festival loutkových divadel Loutky dětem v Českém Těšíně, který společně s divadlem pořádalo středisko kultury Střelnice. Trval 3 dny (14. – 16. září).

Na programu byla představení českých divadel (Buchty a loutky z Prahy, Divadlo U staré herečky z Hradce Králové, Divadlo Já to jsem z Hluboké nad Vltavou), slovenského Teátro Neline z Budmenic, polského LALE.Teatru z Vratislavy a také divadla Bajka. Jsou to divadla, se kterými Scéna Bajka již spolupracuje nebo plánuje intenzifikovat kontakty. Hana a Tomáš Volkmerovi z Ostravy, které diváci Bajky dobře znají, protože tu realizovali už několik představení, vedli dílny „Udělej si svou loutku“.

Scéna Bajka nakonec Festiwalu zahrála představení O zbójniku Ondraszku v režii Tomáše Kočky. V hledišti bylo také vedení Těšínského divadla, bývali ředitele a herci Bajki, zaměstnanci divadla se svými dětmi. Popřát divadlu přišla mj. konzulka Generálního konzulátu Polska v Ostravě Maria Kovacs, předsedkyně PZKO Helena Legowicz, ředitelka Střelnice Sabina Stiller, starosta Českého Těšína Vít Slováček, umělecký ředitel Polské scény Bogdan Kokotek.

Scéna Bajka, v současné době třetí soubor Těšínského divadla, vznikla v roce 1948 a víc jak šedesát let fungovala jako soubor Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu. Jako Loutkové divadlo Bajka, kterému nejmladší diváci neřekli jinak nežli Kukiełki, hrála v polštině představení pro děti, vystupovala v mateřských školách a školách, dokonce i v některých českých, hrála také pro Místní skupiny PZKO. Cestovala i mimo region, rovněž do Polska. V roce 2008 se stala součástí Těšínského divadla. Od roku 2010 hraje představení také v češtině, což umožňuji dvojjazyční herci. Aktuálně připravuje tři premiéry ročně, všechny ve dvou jazykových verzích – polské i české.

CR

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


Gorol

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test