NEBE / Ozdobou letního nebe jsou tři souhvězdí – Lyry, Labutě a Orla. Není složité je na nebi nalézt a pomůžou nám k tomu nejsvětlejší hvězdy výše vyjmenovaných souhvězdí. Je to Deneb v Labuti, Altair v Orlu a Vega v Lyře. Pokud tyto hvězdy spojíme pomyslnými čárami, obdržíme výrazný trojúhelník, který nazýváme Letním trojúhelníkem.

Nad našimi hlavami nejzřetelněji svítí bledě modrá Vega společně s malým čtyřúhelníkem slabších hvězd Lyry. Trošku níž nalevo hvězdy tvoří nápadný kříž – toto je souhvězdí Labutě. Deneb se zřetelně bílou barvou je nejsvětlejší hvězdou této konstelace. Mnohem níže uvidíme třetí vrchol našeho letního trojúhelníku, nejsvětlejší hvězdu Orla – Altairu společně se slabší sousedkou.

Měsíc je právě dnes v úplňku a můžeme na jeho povrchu sledovat krátery a rozlehlé tmavé skvrny. Tyto skvrny už dávno zajímaly lidi. Někteří v nich vidí obrysy tváře, pro jiné je to postava chlapce, který zvedá vidle plné slámy, a ještě jiní tvrdí, že je to stín postavy Twardowského.

V minulostí velké tmavé skvrny na povrchu přirozené družice Země, které šlo vidět dokonale pouhým okem, lidé považovali za moře a oceány. A tak to zůstalo dodnes. Na Měsíci tak máme např. Moře klidu, Moře nektaru a Oceán bouří, atd. i když už Galileo Galilei na začátku XVII století tvrdil, že na Měsíci není voda. Kdyby totiž na povrchu našeho satelity opravdu byly vodní plochy, pak bychom v nich během úplňku viděli odraz slunce.

Roman Strzondała

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test