TĚŠÍN / Již tento pátek 31. srpna Książnica Cieszyńska v Těšíně zve na další prezentaci v rámci cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Tématem poslední prázdninové přednášky nazvané „Nový, neznámy svět, to znamená nejstarší encyklopedie Ameriky“ bude zeměpisná knížka z 17. století.

Přednášející Jolanta Sztuchlik, vedoucí Oddělení speciálních kolekcí Książnicy Cieszyńskiej, představí posluchačům zeměpisné dílo „Die unbekante Neue Welt oder Beschreibung des Welt-teils Amerika und des Sud-Landes” („Nový neznámy Svět neboli popis Ameriky a jižní země“).

Kniha vznikla v Amsterodamu v roce 1673 díky úsilí holandského tiskaře a rytce Jacoba van Meursa. Zajímavostí zůstává záležitost autora tohoto díla a také skutečnost, že historik a teolog Arnoldus Montanus a také lékař a spisovatel Olfert Dapper, kteří údajně byli autory, nikdy neopustili Nizozemsko. Slovní spojení „Nový Svět“ použité v názvu, doplněno dodatečně slovem „neznámý“, v době velkých zeměpisných objevů pro nově objevené země, dokonale popisuje cíl vzniku knihy, kterým byla prezentace Evropanům nově objeveného amerického kontinentu.

red

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test