NEBORY, GUTY / V noci z 1. na 2. srpna 2017 byl zapálen a vyhořel dřevěný kostel Božího Těla v Gutech z 16. století. Na připomínku prvního výročí této smutné události se uskutečnil v domě PZKO Nebory Koncert pro Guty. O půlnoci se pak v místě vyhořelého kostela konala mše.

Na koncertu vystoupil mj. se svou hrou na tubu také bývalý ministr zemědělství Marián Jurečka. Hrálo se pod širým nebem a muzikanty za této teplé letní noci doprovázel místy vydatný zpěv cvrčků. Svým poetickým vstupem o dřevěném kostelíku v Gutech přispěla do programu i básnířka Renata Putzlacher-Buchtová.

Mezi dalšími hosty, kteří na pódiu promluvili byla Věra Palkovská, starostka města Třinec a kněz Adam Rucki. Ten na závěr zapálil svíci, od které si připálili přinesené svíčky i ostatní účastníci koncertu. Světelný průvod potom pokračoval až na místo vyhořelého kostela. Zde se o půlnoci konala mše svatá: Smírná oběť za spálení Božího Těla v Gutech. Bohoslužbu celebroval Kazimierz Plachta, který při ní zmínil i odpuštění pachatelům, kteří měli čin na svědomí.
MP

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test