TĚŠÍN / Rok 2018 pokračuje ve znamení oslav 100. výročí znovunabytí nezávislosti Polska, a to i v Těšíně. Vzhledem k tomu, že historie regionu byla ovlivněna nejen místními politiky a osobnostmi kultury, ale také podnikateli, pomalu se připravuje i výstava na toto téma.

Bohužel tato oblast zatím nebyla důkladně prozkoumána. Proto pořadatelé ze Zamku v Těšíně spoléhají na pomoc občanů, bývalých zaměstnanců a dokonce místních nadšenců historie. – Možná, že v soukromých archivech jsou ještě stále fotografie fabrik a lidí, kteří v nich pracovali, předměty vyrobené těmito společnostmi, staré obaly – přibližují tématiku pořadatelé výstavy.

Na jakých věcech opravdu záleží organizátorům? Hlavně na těch, které pocházejí z továren založených během meziválečného období, hlavně předměty spojené s těmito firmami: Bruno & William Schramek (později Olza), Fabryka Zegarów „Świt”, RORI Rosenzweig&Rindl (později: Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie), Hückel Sohne, Zakłady Elektromechaniczne, Fabryka Wyrobów Wełnianych Antoni Lewiński (později Juwenia), Fabryka Guzików i Wyrobów Metalowych „Wunsche&Marcuzzi” (později Zampol).

– V meziválečném období místní společností vybudovaly značný kapitál a vyvážely své zboží do nejvzdálenějších koutů Evropy a dokonce i světa. Některé společnosti působí dodnes a pokračují v tradicích, které začaly v meziválečném období – připomínají organizátoři. Najdete-li nějaký předmět, můžete o nim informovat přímo na turistickém informačním centru Zamku Cieszyn nebo na jeho e-mailové adrese.

kc

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test