Právě uplynulo padesát let od smrti Pawła Kubisze. Byl básníkem a publicistou, hlavním představitelem literárního regionalizmu, animátorem kulturního života v našem regionu, prvním šéfredaktorem Zwrotu.

Paweł Kubisz (12.5.1907-19.8.1968) se narodil v Konské. Debutoval sbírkou básní Kajdany i róże (Fryštát, 1927) v duchu poezie Mladého Polska, ve kterých převažovalo téma sociální nerovnosti, s nádechem ostré kritiky a dokonce i výzvou k boji. Tyto motivy zvýraznil také ve sbírce Przednówek (1937, II uzup. wyd. Łódź, 1946), která se na dlouhou dobu stala určitou normou pro představitelé polské literatury na Zaolší.

Po válce se Paweł Kubisz snažil navázat na úspěch Przednówka zpracováním historických témat (divadelní hra Opowieść wydziedziczonych /1949/ a také poema Rapsod o Oszeldzie /1953/) a také vedením sporu s tím, co bylo v rozporu s jeho sociálními ideály. Činil tak v publicistice, nebo v básních, které pak umístil v rukopisu sbírky Aria z zaplutej trumny. Vyšel ještě mj. poetický list Pod Godulą w skałach skryte (1948). Po jeho smrti vyšla také sbírka povídek psaných v nářečí Zaszuwierzóny świat (1972).

red

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test