DOLNÍ LOMNÁ / Právě dnes pomocí vrtulníku bylo postaveno pět sloupů, které budou držet novou lanovku na Severce. Ostatních devět už umístí na připravené pilíře pomocí jeřábu. Nová, dvousedačková lanovka v lyžařském areálu Severka by měla fungovat už tuto zimní sezonu.

Po víc jak čtyřleté cestě skrz „administrativní peklo“ přestavba lyžařského areálu Severka mohla začít. Po instalaci mj. nových sněhových děl investor – Lyžařský klub Severka – musel čelit velké výzvě. Pět ze čtrnáctí sloupů, které budou držet lanovku, bylo třeba na místo dostat pomocí vrtulníku.

„Celá operace byla složitá nejenom z důvodů technických záležitostí, ale také logisticky. Pro její realizaci jsme si pronajali firmu ze Žiliny. Protože na trase Žilina-Severka se nachází přírodní rezervace, ve které hnízdí tetřev hlušec, vrtulník nemohl přilétnout ze slovenské strany. A dodatečně z důvodu vysokých teplot, které mají vliv na hustotu vzduchu, celá operace se mohla konat teprve pozdě odpoledne, když už se trošku ochladilo. Nebyli jsme si do konce jistí počasím. Jelikož se ze strany Třince blížila bouřka, vrtulník vystartoval s více jak hodinovým zpožděním,“ popsala organizační stránku operace, která stala 100 tisíc korun, koordinátorka projektu Renata Lacko.

Vrtulník umístil na betonových pilířích pět sloupů, které měly výšku od 4 do více jak 6 metrů a vážily do 2,7 tuny.

ikz

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test