KARVINÁ / Uškodit to neuškodí, a když pomůže, tím líp, řekli si někteří řidiči a nechali si požehnat svá auta. Zlehka recesní akce se konala v neděli 22. června, a u příležitosti blížícího se svátku sv. Kryštofa ji uspořádala karvinská farnost.

Nejenom auta, ale i motorky a kola se seřadily na parkovišti před kostelem Povýšení sv. Kříže v Karviné-Fryštátě. Svěcenou vodou je pak kropili kněží Stanisław Jochymek a Adam Kasperek.

Ochranná ruka sv. Kryštofa, jak žertují sami kněží, se však končí při rychlosti 120 km v hodině, pak je to úděl sv. Petra. Ba, o rychlosti a svatých, jsou dokonce i písničky – například při rychlosti 150 km/h řidič by si měl zpívat Chci být blíž k Tobě, při 170 km/h pak Už stojím u Tvých dveří, a při 200 km/h nezbývá nic jiného, než si zabroukat Zdravím Tě, zdravím. 😊

Zvyk požehnání aut a řidičů je v Polsku velmi rozšířen. U nás se jej snaží zavést právě kněží z Polska, třeba ve Stonavě je již tradicí (akce se bude konat 29. července).
CR

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test