MOSTY U JABLUNKOVA / 21. července proběhla na pevnosti Velké Šance v Mostech u Jablunkova historická akce s názvem Šance 1648. Historickou posádku tvořili jak Češi, Poláci, tak i Slováci. Návštěvníci shlédli nástup a výcvik posádky, rozdělení do mužstev, střelbu z mušket a stavbu zátaras. Mohli se procházet nejen mezi posádkou, ale také mezi všemi, kteří mohli tvořit osazení dobového opevnění, jako např. rodinnými příslušníky, lékařem, apotekářem, šenkýři a knězem.


Velice působivá byla ukázka dobového lékařství. Účinkující vysvětloval a také prakticky ukazoval na dobrovolnících základní úkony tehdejšího lékařství. Mezi nejčastější úrazy patřilo střelné poranění, které se většinou léčilo amputací a mezi nejčastější nemoci patřil syfilis. V mnoha případech se hodně experimentovalo s různými léčivými přípravky a pokud se pacientovi zdravotní stav nezhoršil, bralo se, že je přípravek léčivý.

Veliký zájem měla také komentovaná prohlídka opevnění, kterou vedl strůjce celého projektu Martin Krůl. Nejen, že návštěvníkům odborně vysvětloval funkci staveb v opevnění, odpovídal také na mnoho otázek týkajících se nejen opevnění Velkých Šancí, ale i celého komplexu na obranu Slezska.
Pořadatelé nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky, pro které byly připraveny soutěže ve formě plnění úkolů, za které byli následně odměněni. Působivé bylo také sledovat dobové tresty za neplnění příkazů. Provinilec byl posazen na osla (dřevěnou konstrukci podobnou oslu) a na nohy mu byly připevněny závaží ve formě kamenů. Takové delší sezení na tomto mučícím nástroji bylo určitě velice nepříjemné a provinilec si pro příště rozmyslel neuposlechnutí.

Po celou dobu akce se návštěvníci občerstvovali výbornými placky se škvarky a netradičním švestkovým pivem.

Celou akci organizoval spolek Šance pro Šanci. Tento spolek vznikl za účelem záchrany, revitalizace a také pro zlepšení veřejného povědomí o pevnosti Velké Šance. Otcem projektu je Martin Krůl, který zde prováděl výzkum. Dále se k němu přidali jak odborníci, tak nadšenci. Spolek nejen organizuje každoročně historickou akci, ve svém volném čase členové pilně pracují na revitalizaci opevnění, ale také natočili krátký film Šance 1647.
LB

 

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test