KARVINÁ / Je v Karviné hutní závod, který letos slaví sto let své existence. I když několikrát měnil svůj název i majitelé, již po dobu několika desetiletí nezměnil jednu větev výroby. Jekle (jäkle) mají svojí značku, je po nich poptávka.

Jekl, dnes už častěji psaný v polštině s „e“, a ne německy s „ä“, je profil, to znamená úhelník. Slovník říká, že je to ocelový výrobek, značně dlouhý, který může mít různý tvar průřezu. Používá se jako součást konstrukce.

Prvotní fabrikou Jäkls Hufeisenfabrik G.M.B.H. Freistadt byla založená v roce 1905 válcovna na výrobu drátu a ostatních válcovaných výrobků z železa. V roce 1910 se začalo v tehdejším Fryštátě vyrábět nápravy a podkovy s názvem Jäkl, patent tehdy koupili od kováře s příjmením Jäkl z moravského Rýmařova. Hutnická výroba pak probíhala ve dvou závodech, ocel vznikala ve Fryštáckých železárnách, nápravy, podkovy a šrouby v Jäklově železářském průmyslu.

Druhá fabrika byla přenesená v roce 1918 do nových hal. Od té doby se počítají dějiny dnešního závodu hutní výroby, akciové společnosti, která od roku 2009 má název ArcelorMittal Tubular Products. Profile se zde vyráběly už v roce 1931, jednalo se o patent patent zámečnického mistra Kozicze z Vídně, tehdy byla také zapsaná ochranní známka Jäkl.

V pátek 22. června se v Lázeňském parku v Karvině-Darkově konalo setkání současných i bývalých zaměstnanců společnosti. Den zaměstnance byl jednou z akcí pořádaných u příležitosti stého výročí podniku. Jeho současnou kondici shrnul ředitel René Fabik. Zahrála skupina UFO, jejíž frontman je také zaměstnancem podniku. Hvězdou akce byl Vladimír Hron. Připravené byly atrakce pro děti, občerstvení pro zaměstnance a důchodce a na konec byl i ohňostroj.

CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test