JABLUNKOV / Nejisté počasí neodradilo hosty tradičního jablunkovského jarmarku. V sobotu – převážně s deštníky, v neděli – už za slunečného počasí místní a také hosté z odlehlejších míst se mohli těšit bohatým programem každoročních oslav Dnů města, neboli také Mezinárodní přehlídky talentů.

„Každoročně se setkáváme na našem náměstí, abychom alespoň symbolicky oslavili dějiny města. V roce 1560 získal Jablunkov od těšínského knížete Václava II městská práva a jedním z těchto práv bylo právo pořádat jarmarky,“ uvedl během zahájení nedělní části akce starosta Jablunkova Jiří Hamrozí.

Na náměstí stály stánky s občerstvením, rukodělnými výrobky, suvenýry a také ty s regionálními výrobky a s tradičním řemeslem. V sobotu na jevišti vystupovali mj. Gymnasté z Vendryně a také soubory partnerských obcí – polského Gogolina a slovenského Kysuckého Nového Města. První den oslav nechyběl sportovní bod, tj. tradiční Běh pro Jablunkov. V neděli program zahájily místní soubory: sbor Gorol a pak dechový orchestr Jablunkovanka. Potom vystupovaly mj. soubory Olza a Jedlovina.

Nedílnou součástí Dnů města bylo předání ceny „Jablunkovské jabko“ pro významné osobnosti města. Letos Jablunkov ocenil mezi jinými Sylwii Mrózek – dlouholetou učitelku a ředitelku polské školy, která se zasloužila o navrácení škole jména Henryka Sienkiewicza, byla také iniciátorem opravy školy a založila kapelu Nowina. Dalším oceněným byl Zygmunt Stopa – předseda místního Českého svazu bojovníku o svobodu, dlouholetý člen MS PZKO a také bývalý předseda PZKO.
(pe)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test