ČESKÝ TĚŠÍN, CIESZYN / Právě dnes, 15. června, začal Svátek tří bratří, tedy společná třídenní slavnost dvou měst. Začátek oslav byl stejný, jako v minulých letech – z náměstí obou měst se vydaly průvody, které se setkaly na hraničním mostě, kde si starostové obou Těšínů připili šampaňským.


Následně se již oba průvody vydaly na českotěšínské náměstí. – Dva města, které i když samostatné, tvoří jeden celek. Rozdělené řekou, která je zároveň spojuje. Rozdělené kdysi i hraničními mosty, po kterých dnes chodíme tam a nazpět – řekl ve svém krátkém proslovu starosta Českého Těšína Vít Slováček. Jeho protějšek – starosta Cieszyna Ryszard Macura dodal: – Na Svátek tří bratří se pokaždé velice těším. Je to skvělý pocit mít možnost mluvit ve svém rodném jazyce a zároveň mít jistotu, že na druhé straně hranice mi všichni rozumějí.

Pak oba starostové symbolicky předali klíče měst ředitelkám kulturních středisek, které oslavy připravily – Monice Sikora-Monkiewicz z COK Dom Narodowy a Sabině Stiller z KaSS Střelnice.

Svátek tří bratří potrvá do neděle. Na programu jsou koncerty například Kasi Nosowskiej, Lady Pank (na polské straně ), Adama Mišíka czy Davida Kollera (na straně šeské). Podrobný program najdete na www.svatektribratri.cz

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test