ČESKÝ TĚŠÍN / Na přednášku Małgorzaty Kiereś na téma těšínského kroje pozvala ve čtvrtek 7. června Mezigenerační regionální univerzita Polského kulturně-osvětového svazu v ČR. Setkání se konalo v Domě VH PZKO na Božkově ulici v Českém Těšíně, a jelikož to byla poslední přednáška tohoto akademického roku, nejaktivnější posluchači získali certifikáty a knižní ceny.

Jménem pořadatelů je předala Ewa Sikora, která do tématu přednášky uvedla přítomné básní Anieli Kupiec Śląski strój. Přednáška byla doplněná prezentací fotografií osob, které tento kroj nosily.

Přednášející Małgorzata Kiereś je etnografem v Beskydském muzeu ve Visle. Zabývá se dokumentací lidové kultury a místních spojení mezi dějinami a tradicí hlavně na území slezských Beskyd. „Vy tento těšínský kroj všichni znáte a všichni víte, co to je. Tento kulturní kód, který se týká kroje, jste schopni přečíst během vteřiny,“ řekla posluchačům.

Upozornila také na to, že bůhví odkud, v nejrůznějších pracích a v novinách se objevila identifikace těšínského kroje jako kroje Valachů. „Nemůžu s tím souhlasit,“ řekla a vysvětlila, že název kroj těšínských měšťanů plně popisuje důležitost toho kroje, který je jiný, než ostatní polské lidové kroje, vyznačuje se tím, že je bohatý, neobvyklý a velmi zajímavý. „Genetika pojmů Valachů nemá žádné jádro v měšťanství,“ zdůraznila.

Popsala také, z jakých částí se těšínský kroj skládá, jaké části nebo barvy se nesmí používat, pokud chcete zachovat autenticitu, jak ho obléct, a jak se o něho starat.

CR

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test